Kontakty z nauczycielami

Wizyta na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Szczecińskiego

Dnia 23.03.2010 roku moja klasa Ia wraz z klasą IIa pod opieką wychowawców- pana Krzysztofa Pośniaka oraz pani Katarzyny Mickiewicz - Bindas udała się na wycieczkę na Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Szczecińskiego. Przed wyjazdem na lekcjach j. polskiego i historii dużo rozmawialiśmy o studiach, jakie możemy wybrać po zakończeniu nauki w liceum, dlatego z tym większym zainteresowaniem chcieliśmy odwiedzić wspomniany wydział.
    Stawiliśmy się na zbiórce pod szkołą o 8.00, a z racji tego, iż wszyscy przybyli punktualnie mogliśmy wyruszyć już kilka minut później. Po zaledwie półtorej godziny dotarliśmy na miejsce.

Przed rozpoczęciem zwiedzania budynku przy ul. Narutowicza mogliśmy obejrzeć gabloty
z absolwentami wydziału. Jego historia liczy sobie kilkadziesiąt lat, dlatego też gabloty zapełniały cała ścianę.
Po uczelni oprowadzili nas przedstawiciele samorządu studenckiego.
Najpierw pokazali nam bibliotekę, w której regały uginały się pod ciężarem różnego rodzaju kodeksów, akt i podręczników. Biblioteka była bardzo dobrze wyposażona, nie tylko w książki, ale również komputery, sprzęt drukujący, ksero i inne niezbędne pomoce dla studentów.
    Następnie udaliśmy się do sali wykładowej. Tam wysłuchaliśmy prezentacji, jaką przygotowali dla nas studenci. Przedstawili nam historię szkoły, zasady rekrutacji, plusy i minusy studiowania prawa, a także wszystkie tajniki życia studenckiego. Przedstawiciele samorządu studenckiego równie chętnie odpowiadali na zadawane przez nas pytania.
     Później mieliśmy okazję uczestniczyć w wykładzie ks. dr. G. Harasimiaka. Temat dotyczył prawa karnego. Wykładowca opowiadał o różnicach między godnością osobową, a osobowościową, poruszał również temat wartości człowieka i kar jakie czekają za jej naruszenie.
Po półtoragodzinnym wykładzie udaliśmy się na krótką przerwę, w celu „rozprostowania nóg”.

Następny  wykład dotyczył zupełnie innego zakresu prawa. Dr P. Mijal przedstawił nam podstawowe informacje na temat wyborów, nie tylko w Polsce, ale również w Stanach Zjednoczonych. Mogliśmy brać czynny udział w wykładzie, ponieważ część zagadnień z zakresu wyborów i głosowania poruszona była już na lekcjach wiedzy o społeczeństwie czy podstaw prawa.
    Po wykładach udaliśmy się do bufetu studenckiego, który wcześniej był bardzo zachwalany przez oprowadzających nas studentów.

Pełni wrażeń  ruszyliśmy w drogę powrotną.
Kwadrans po 14.00 wróciliśmy przed budynek naszej szkoły. Po odjeździe autobusu jeszcze przez dłuższą chwilę dzieliliśmy się wrażeniami z tej dla każdego interesującej wycieczki.

Nakarm glodne dziecko - wejdz na strone www.Pajacyk.pl